Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

30 Eylül 2015
font boyutu küçülsün büyüsünÇocuklarda kahvaltı alışkanlığı şişmanlığı önlüyor


Öğrenciler için günün en önemli öğünü olan kahvaltı ihmal edildiği takdirde dikkat dağınıklığı, yorgunluk ve baş ağrısı beraberinde geliyor. Yanlış beslenme alışkanlıkları obeziteye de davetiye çıkarıyor.
Çocuklarda kahvaltı alışkanlığı şişmanlığı önlüyorYeni eğitim döneminin başlaması ile birlikte, başta çocuklar ve gençler olmak üzere anne ve babaları da yoğun bir süreç bekliyor.

Bu yoğunluk içerisinde, çocuklarımızın sağlığını korumak ve okul başarılarına katkı sağlamak için beslenmelerine özen göstermek son derece önemli. Özellikle de kahvaltı alışkanlığı... Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, yediden yetmişe her yaşta bireyin güne kahvaltı ile başlaması hem gün içindeki başarısını artırıyor hem de  çağımızın hastalığı şişmanlığa karşı koruyucu bir kalkan oluşturuyor.

“SAĞLIKLI OLMAK” BAŞARI UNSURU SAYILMALI


Çocuklara, hayatta başarılı olmanın birinci kuralının sağlıklı bir vücuda sahip olmak olduğu öğretilmelidir. Hayatı boyunca sahip olduğu en değerli hazinesi olan vücuduna çok iyi bakması gerekliliği de... Bunun içinse başta sağlıklı beslenmenin önemini kavramalı çocuklarımız. İnsan yaşamında yeterli ve dengeli beslenmenin önemli olduğu dönemlerden birisi çocukluk çağıdır. Bu dönemde beslenmenin yeterli ve vücut gereksinimlerine uygun olması çok önemlidir. Çünkü bu dönem büyüme ve gelişmenin çok önemli olduğu; duygu, düşünce, davranış ve tutumun gelişme çabasının yoğunlaştığı bir süreç olmasının yanı sıra fizyolojik, psikolojik değişme ile sosyal olgunluğa hazırlanma sürecini de içerir.

OBEZİTE KRONİK HASTALIĞA DAVETİYE ÇIKARTIYOR

- Çocuklarda yanlış beslenme alışkanlıkları sonucu ortaya çıkan sağlık sorunlarının başında obezite gelmektedir.

-  Obezite, esas olarak yetişkin yaş grubunu ilgilendiren bir sorun gibi görünse de, başlangıcının çoğu kez bebeklik ve adölesan dönemlere uzanması nedeniyle çocukluk yaş grubunu da doğrudan ilgilendirmektedir.

- Çocukluk çağı obezitesi ilerleyen yaşlarda başta kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklarla, hiperlipidemi, hiperinsülinemi, hipertansiyon ve erken ateroskleroz gibi birçok kronik durumla ilişkilidir.

ÇOCUKLARDA ŞİŞMANLIK ORANI HIZLA YÜKSELİYOR

-  Tüm dünyada ve özellikle ülkemizde çocukluk çağında obezite görülme sıklığı giderek artmaktadır.

-  Yapılan çalışmalarda, yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları çektikleri, okulda devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarılarının düşük olduğu ortaya konmuştur.

- Aileler çocuklarının yalnızca okul başarılarıyla değil, onların gelişmelerini izleme ve sağlıklı beslenme davranışları geliştirmeleriyle de yakından ilgilenmeli ve kendi beslenme alışkanlıkları ile örnek olmalıdırlar.

CİPS VE GAZLI İÇECEKLER YERİNE YOĞURT VE TAZE MEYVE SUYU

Çocuklarda beslenme çocuğun yaşına, cinsiyetine, vücut ağırlığına, fiziksel aktivite düzeyine göre düzenlenmelidir.

- Ara ve ana öğünlerde dengeli besin seçimi sağlanmalıdır.

- Enerjisi yüksek içecekler  tercih edilmemeli,  ancak sıvı tüketimi artırılmalıdır. Okulda veya evde dinlenirken ve ders çalışırken açlık hissedildiğinde tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Örneğin, şeker ve şekerli besinler, cips, gazlı içecekler yerine süt, yoğurt, sütlü tatlılar, ekmek arası peynir, taze sıkılmış meyve suları ve kuru meyvelerin tüketiminin tercih edilmesi çocukların sağlıklı beslenmeleri açısından daha yararlıdır.

- Hazır gıdalardan olabildiğince uzaklaşılmalıdır.

- Günlük yağ miktarı ve örüntüsü dengeli düzenlenmelidir.

Yeterli sebze ve meyve tüketimi (5 porsiyon) ile günlük posa miktarı yeterli miktarda alınmalıdır.

- Günlük alınması gereken besinler sık öğünlerle (5-6 öğün/gün) verilmelidir.

- Gereksinmeye uygun miktarların düzenlenmesinde davranış değişikliği yaratılmalıdır.

BİLİYOR MUYDUNUZ?

Çocukluk çağında obezite  problemi yaşayan (şişman) bireylerin ileride yaklaşık yüzde 30’unun obez (şişman) yetişkinler olacağı rapor edilmektedir.

KAHVALTI GÜNÜN SİGORTASIDIR!

Yapılan çalışmalar özellikle çocuklarda kahvaltı alışkanlığının obeziteyi engellediği yönündedir.

Öğrenciler için en önemli öğün kahvaltıdır. Bütün gece süren açlıktan sonra, vücudumuz ve beynimiz güne başlamak için enerjiye gereksinim duymaktadır. Kahvaltı yapılmadığı takdirde, dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olmaktadır. Bu nedenle, güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlamak öğrencilerin okul başarısının artmasında son derece önemlidir. Çocukların her sabah düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalarına özen gösterilmelidir.

Okulda sağlıklı atıştırmalıklar için akıllı beslenme çantaları!

Anne ve babalar çocukların beslenme çantası içeriğinin, sağlıklı seçeneklerden oluşmasına dikkat etmelidir. Beslenme çantasında yer alabilecek sağlıklı yiyecek alternatiflerini sıralayacak olursak;

- Sağlıklı sandviçler (çavdar ekmeği ile hazırlanmış, peynirli, ton balıklı ve mevsim yeşilliklerinden oluşan)

- Süt, yoğurt, ayran, kefir

- Meyve

- Ev yapımı kek

- Kuru meyveler ve badem ya da ceviz ile oluşturulmuş atıştırmalık paketler

- Taze  ya da kuru meyvelerle yapılmış sütlü ya da yoğurtlu karışımlar.

DENGELİ BİR KAHVALTI ÖRNEĞİ

Dengeli bir kahvaltı örneği

- 1 dilim peynir

- 1 adet haşlanmış yumurta

- Bir bardak taze meyve suyu (tercihen mümkünse taze meyve)

- Birkaç dilim ekmek

- 1 bardak süt

- Bu mevsimde özellikle 1-2 mandalina

- 3-4 yemek kaşığı kadar tam tahıllı  kahvaltı gevreği

- 5-6 adet badem
 
Çocuklar için yeterli ve dengeli bir kahvaltı örneğidir.
 

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
1 + 1 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

57.284 ms