Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

05 Kasım 2015
font boyutu küçülsün büyüsün5 milyar dolarlık pazarlık


İsrail'in savunma harcamaları için alacağı Amerikan desteği, Ortadoğu'daki dengeleri nasıl etkileyecek? iyibilgi özel
5 milyar dolarlık pazarlıkİsrail'in, ABD'den aldığı yaklaşık 3 milyar dolarlık askeri yardımı 5 milyar dolara çıkartmak istediği iddia edildi Ynet sitesinin haberinde, Beyaz Saray ile İsrail hükümetinin yapacağı pazarlığın henüz erken bir aşamada olduğu, yıllık toplamda 50 milyar doları bulması beklendiği belirtiliyor.

Normal şartlarda 9 Kasımda İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile ABD Başkanı Barack Obama arasında Beyaz Saray'da gerçekleşmesi planlanan görüşmede İsrail'in 'ihtiyaç listesi' ABD'ye iletilecekken, söz konusu listenin iki lider arasındaki zirveden önce çoktan ABD savunma bakanlığı yetkililerine verildiği iddialar arasında.

Listede en çok dikkati çeken ise V-22 Ospreys uçakları. Tel Aviv'in 2012'de ilk kez istediği ancak bütçesel kısıtlamalar yüzünden vazgeçmek zorunda kaldığı, dikey kalkış yapabilen ve İran'a kadar menzili olan gelişmiş savaş uçaklarının bu kez İsrail'e verileceği düşünülüyor.  

İran ve Rusya'nın giderek daha fazla Suriye'de varlık göstermesi, İsrail-ABD ilişkilerindeki askeri desteği daha kritik bir pozisyona getirdiği söylentiler arasında. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter geçtiğimiz hafta İsrail Savunma Bakanı ile biraraya gelmiş, toplantı sonrası iki ülke arasındaki isithbarat paylaşaımına dair önemli açıklamalarda bulunmuştu:

"İttifak iki yönlü bir caddedir ve biz verdiğimiz kadar aldığımızdan da memnunluk duyuyoruz."

Soru şu: 5 milyar dolara çıkabilecek yardım artışı için İsrail, ABD'ye ne verebilir? Yoksa bu artışta İsrail sınırlarına yaklaşmış Rusya'nın giderek artan varlığının bir katkısı var mı?

www.iyibilgi.com özel

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
2 + 3 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

5.874 ms