Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

08 Aralık 2015
font boyutu küçülsün büyüsünRusya'dan 'kapalı toplantı' hamlesi


Irak Başbakanı'nın "gerekirse Güvenlik Konseyi'ne gideriz" uyarısından sonra, Moskova'dan beklenen hamle geldi. iyibilgi özel
Rusya'dan 'kapalı toplantı' hamlesi

Rusya'nın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni, Türkiye'nin Suriye ve Irak'taki "askeri faaliyetlerini" tartışmak için "kapalı oturuma" çağırdığı iddia edildi. Reuters haber ajansına anonim kalma koşuluyla konuşan bir diplomatın yaptığı açıklamalara dayanan iddiaya göre toplantı bugün akşam 7'de başlayacak.

ABD'nin başkanlık edeceği toplantıda Rusya ile Türkiye arasında yaşanan uçak krizi yanında, Türkiye ile Irak arasında yaşanan Musul krizinin de konuşulacağı iddialar arasında. Irak Başbakanı Ebadi dün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 48 saat içinde Başika kampındaki askerlerini geri çekmemesi halinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne gitmek de dahil olmak üzere mümkün olan tüm seçeneklerin kullanılacağını açıklamıştı. Söz konusu toplantı iddiasının bunun üzerine gelmesi, tesadüf olmasa gerek.

Rusya'nın Bağdat'ın pozisyonunu kullanarak Türkiye üzerinde daha fazla baskı kurmaya çalışacağı açık. Güvenlik konseyindeki toplantının ABD'nin desteği ile ciddi bir krize dönüşmesi engellenebilecek olsa da, diğer ülkelerin (Çin!) Ankara'ya karşı alacağı pozisyonu anlamak açısından son derece önem taşıyacağı kesin.

www.iyibilgi.com özel


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
5 + 1 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

12.518 ms