Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

21 Aralık 2015
font boyutu küçülsün büyüsünKoalisyonun adı: 'İslami NATO'


34 ülkenin hedefinde kim olacak?
Koalisyonun adı: 'İslami NATO'

Geçtiğimiz haftanın en önemli gelişmelerinden biri Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 34 İslam ülkesinin teröre karşı koalisyon oluşturduğunun duyurulması oldu. Beklenmedik şekilde ortaya çıkan bu 'koalisyon'un dayanağı olarak ise İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) terörle ve silahlı terör örgütleriyle mücadele konusundaki anlaşma maddelerinin olduğu vurgulandı. Söz konusu koalisyona (Suudi Arabistan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Pakistan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Türkiye, Çad, Togo, Tunus, Cibuti, Senegal, Sudan, Siralyon, Somali, Gabon, Gine, Filistin, Komorlar Federal İslam Cumhuriyeti, Katar, Fildişi Sahili, Kuveyt, Lübnan, Libya, Maldivler Cumhuriyeti, Mali, Malezya, Mısır, Fas, Moritanya, Nijer, Nijerya, Yemen), Endonezya'nın da aralarında bulunduğu 10 ülkenin daha desteklediği ve bu konuda gerekli önlemleri alacağı bildirildi.

Ancak bu haberin çıkmasından kısa bir süre sonra, koalisyonun parçası olarak sayılan Pakistan ve Lübnan'ın, anlaşmadan haberdar olmadığına dair haberler çıktı. Hemen akabinde Türkiye'nin koalisyondaki rolüne dair açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, İslam ülkelerinden oluşan koalisyona ilişkin detayların Suudi Arabistan yetkilileri tarafından daha net bir şekilde açıklanacağını belirttikten sonra, “Bunun bir askeri güç olmadığını buradan söylemem gerekiyor. Askeri güç oluşturulmasının gündemde" olmadığını vurguladı.

Koalisyona dair yapılan açıklamaların birçoğu, söz konusu ittifakın temelinin Suudi Arabistan-İran çekişmesine dayandığını ve Riyad'ın Tahran'ın genişleyen etkisini kontrol altına almak istediği için böyle bir koalisyona ihtiyaç duyduğunu vurgularken, Al Monitor'e konuyu değerlendiren siyasal analist Fahad Nazer ilginç detaylara dikkat çekti. "Suudi Arabistan 'İslami NATO'yu mu kuruyor? " başlıklı yazısında, ABD öncülüğünde kurulan IŞİD karşıtı koalisyonun, Riyad'ın ulusal çıkarlarına uygun davranmadığını; dolayısıyla kendi çıkarlarını öne çıkartacak bir koalisyonun temellerini attığını söylüyor. Hatta içerisinde ABD, Fransa ve İngiltire'nin olduğu IŞİD karşıtı koalisyona destek vermek yerine Suriye'de bizzat operasyonlara kalkışabileceğini iddia ediyor.

Ankara'nın ittifaka dair yaptığı 'askeri güç değil' vurgusunun bu görüşle çok uyuşmadığına dikkat etmek gerekiyor. Suudi Arabistan'ın Kral Selman'ın tahta gelişiyle birlikte askeri gücünü öne çıkartan projeleri ise ilginç bir şekilde İsrail tarafında sukunetle karşılanıyor. Tel Aviv için İran'ın ana hedef olduğu düşünüldüğünde, sükunetin sebebi anlaşılıyor.

www.iyibilgi.com özel


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
2 + 3 = 


Oku Yorum


  • siz yine de israil in sükunetinde bir şey olduğunu unutmayın... 

    misal: olura bu ittifak fikri ni belki de israil vermiş olamaz mı?...
    alfa / 22 Aralık 2015 14:23
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

32.47 ms