Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

24 Aralık 2015
font boyutu küçülsün büyüsünÇevremizde yeni bir 'hat' oluşuyor


3 harflilere dikkat...
Çevremizde yeni bir 'hat' oluşuyor1- Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, 2 gün önce düzenlediği basın toplantısında Türkiye-Suriye sınırında düşürülen Rus uçağının kara kutu inceleme heyetinde Çin'in de yer alacak olması hakkında yöneltilen soruya verdiği yanıtta, "Rus uçağı Suriye'nin davetine icaben bu ülke sınırları içindeki terör hedeflerini vurduğu sırada düşürülmüştür" dedi. BM Güvenlik Konseyi'nin IŞİD'e karşı her türlü tedbirin alınmasına yönelik kararını hatırlatan Hong Lei, "Rus uçağının düşürülmesi uluslararası toplumun terörle mücadeledeki müşterek gayretleri için kayıptır. Çin tarafı, benzeri olayların tekrarının önlenmesi için ilgili taraflara işbirliği ve koordinasyonu güçlendirme çağrısını yineler" şeklinde konuştu.


2- Irak Başbakanı Haydar El-Abadi, Çin ziyaretinin son gününde ülkesindeki çatışmalara dikkat çekerek silah tedariki konusunda işbirliğine ihtiyaçları olduğunu belirtti. Askeri güçlerini, askeri alandaki işbirliğini ve özellikle güvenlik ve teknoloji işbirliğini geliştirmek istediklerini ve bu alanlarda yatırım beklediklerini anlatan Abadi, Çin’in bu alandaki desteği ve işbirliğiyle özellikle silah tedariki konusunda büyük gelişme olacağına inandıklarını vurguladı.


3- Çin Halk Cumhuriyeti’nin, gerek Kıbrıs sorunun çözümünün sağlanmasına, gerekse anlaşmanın hayata geçirilmesi gidişatına yönelik rol oynamasının istendiği belirtildi. Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, bu talebin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis tarafından, Güney Kıbrıs’ta resmi temaslarda bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang Yi’ye iletildiğini yazdı.Ülkesinin, BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olarak olumlu bir rol oynamaya devam edeceğini ifade eden Wang, Güney Kıbrıs’ın coğrafik konumunun yegane avantajlar sunduğunu da belirtti. Wang, ziyaret amacının geleneksel dostluğu pekiştirmek, karşılıklı siyasi güveni derinleştirmek, işbirliği pratiklerini ileriye götürmek ve ortak kalkınma gerçekleştirmek olduğunu ifade etti.


4- Çinliler Kuzey Kıbrıs’a ‘çıkarma’ yaptı. Çinli yatırımcı Youfei Ma, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) İskele bölgesine 142 konut ve 52 villalık bir yatırım yapmak için anlaşma yaptı. Kıbrıslı Türk Noyanlar Grup ile anlaşan Ma, ‘Kuzey Kıbrıs’ı bakir bir bölge olduğu için seçtiğini’ ifade etti. Çinli işadamının yatırımı konusunda Milliyet’e konuşan Noyanlar Grup’un Sahibi Ahmet Noyan, “Çinli yatırımcının Kuzey Kıbrıs’ı seçmesi, çözüm sürecine de bir inanç vermektedir” dedi.


www.iyibilgi.com  özel

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 2 = 


Oku Yorum


  • derin analiz 

    Çok iyi bir analiz. Tebrikler...
    Samet K / 25 Aralık 2015 09:53
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

58.841 ms