Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

07 Ocak 2016
font boyutu küçülsün büyüsünKremlin de darbe korkusu?


Üst düzey komutanların kalp damarları neden tıkanıyor?
Kremlin de darbe korkusu?25-11-2015: Suriye sınırında düşürülen Rus uçağının kurtarılan pilotu Konstantin Murahtin, Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmediklerini ve Türkiye’nin kendilerini uyarmadığını söyledi.

26-12-2015: Boris Karpichkov adlı eski KGB ajanı, Mısır’ın Şarm el Şeyh kentinden, Rusya’nın St. Petersburg şehrine giden Rus yolcu uçağının düşmesiyle ilgili olarak, olayın arkasında DAEŞ’in değil, Kremlin’in olduğunu öne sürdü. Karpichkov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu trajediye izin vermesinin sebebinin, hem Ukrayna’daki agresif tavrının ardından Rusya’ya sempati kazandırmak hem de DAEŞ’le ‘sözde savaşı’ için destek görmek olduğunu ileri sürdü. Putin’in bunu Esad’a muhalif gruplara saldırmak için kılıf olarak kullandığını iddia etti. Karpichkov'un iddialarına göre planı, GRU (Rus askeri istihbarat teşkilatı) hazırladı ve ‘bir taşla iki kuş vurmak’ istedi; böylece DAEŞ suçlanarak Rusya’nın bölgedeki askeri operasyonlarına onay alınacak ve Ortadoğu’yla silah ticareti desteklenecekti.

27-12-2015: Rusya Hava İndirme Kuvvet Komutanlığı'nın başındaki isim General Aleksander Şuşukin, 51 yaşında kalp krizinde yaşamını yitirdi. 2014 yılında Kırım'ın ilhakında önemli rol oynamış paraşüt birliğinin operasyonlarından sorumlu olan General Şuşukin, aynı sene içerisinde Rusya tarihindeki ilk kutuplara paraşütle indirme harekatının da mimarlarından biriydi.

05-01-2016: Kısa adı GRU olan Rus Askeri İstihbarat Teşkilatı’nın Başkanı İgor Sergun, ani bir şekilde hayatını kaybetti.  59 yaşında olan Sergun’un 3 Ocak’ta hayatını kaybettiği bildirildi. GRU başkanının neden öldüğü ise henüz açıklanmadı. İgor Sergun, Putin’e en yakın isimlerden birisi olarak biliniyordu. Esrarengiz şekilde ölen Rus GRU Başkanı Sergun, Kırım işgali Suriye harekatını planlayan isimdi. Türk hava sahasını ihlal ettiği için Rus uçağı düşürüldüğünde, GRU'nun başında Sergun vardı.

Arka arkaya iki üst düzey komutanın bu kadar kısa süre içerisinde 'kalp krizinden' hayatlarını kaybetmeleri, ister istemez durumu "komplo teorilerine" açık hale getiriyor. Kimilerine göre Kremlin'de bir askeri darbeden çekiniliyor. Üst düzey komutanlara, emir-komuta zincirinin felç olması pahasına göz dağı verildiğine dair söylentiler var. Senaryolar arasında Türkiye sınırında düşürülen Rus uçağı ile ilgili bazı bilgilerin Putin'den "saklanmaya çalışıldığı" için "kalp krizlerinin" yaşandığı iddiası da yer alıyor. Putin'e askeri darbe yapmayı kim, neden planlar, buna bir cevap yok. Tabii, buradaki varsayım komutanların ölümünün ardında Kremlin'in olduğu. Başka bir devletin ya da devlet harici bir aktörün bu işte parmağı olabileceği şimdilik düşünülmüyor.

Eğer dendiği gibi Rus ordusunun komuta kademesi ile ilgili Kremlin'in çeşitli sorunları varsa, Putin üst düzey komutanlarından şüphe ediyorsa, bu durum Rusya'nın Ortadoğu'daki yeni pozisyonunu nasıl etkileyecek?

www.iyibilgi.com özel

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
4 + 2 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

13.827 ms