Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

12 Ocak 2016
font boyutu küçülsün büyüsünDünyanın karanlık yüzü...


Kim bilir saklı olan neler var?
Dünyanın karanlık yüzü...Albert Einstein, bundan yüzyıl önce Genel Görecelilik Kuramı çerçevesinde uzay zaman düzleminde yer çekimi dalgalarının varlığını öngörmüş ancak dalgalara dair bir kanıt bulunmasının kendi zamanında imkansız olduğunu da söylemişti. Bugün twitter'da kopan bir söylentiye göre, söz konusu dalgaların varlığı kanıtlanmış. Söylentiler doğruysa, bizi ne gibi bir gelecek bekliyor? Bu keşif neden bu kadar önemli.

Dünya üzerindeki milyonlarca kaynaktan "bir yer çekimi dalgası gözlemek mümkün olduğunda bu astronomide bir devrim sayılacak." Gezegene açılan tamamen farklı bir pencere. Şu anda yaptığımız, gezegeni, çoğunlukla elektromanyetik dalgalar ve notrinolar vasıtasıyla izlemek. Yer çekimi dalgaları, gezegeni tamamen farklı bir gözle görmemizi sağlayacak. Daha önce ışık olarak algıladıklarımızdan farklı bu.”

Kara delikler, evrenin ilk anları ve dünyamız hakkında şimdiye kadar tüm bildiklerimizi bir adım öteye taşıyabileceği söylenen yer çekimi dalgalarına dair önemli açıklamalardan biri ise Hannover'de bulunan Albert Einstein Enstitüsü'ndeki Karsten Danzmann tarafından yapıldı:

"Yer çekimi sayesinde gezegenin tamamı etkileşim halindedir. Bu da bize yerçekimi dalgalarından gezegenin karanlık yüzünü görebilme umudu veriyor. Ve kim bilir saklı olan neler var?"

Avrupa Uzay Ajansı'nın yakın zamanda uzaya gönderdiği LISA adlı uzay aracı söz konusu dalgaları ispat edebilmek için gerekli verileri toplamakla görevli, 1 milyar euro değerinde bir proje. Aynı zamanda ABD'de Caltech üniversitesinden bir grup da söz konusu fenomeni kanıtlamaya çalışıyor.

CERN'deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda gerçekleştirilen deneylerden sonra Avrupa  ve ABD'de aynı zamanda yürütülen bu projeler, yerçekimi ve kütlenin ağırlığı ile ilgili temel bilgilerimizi kökünden değiştirecek gelişmeleri hedefliyor.

www.iyibilgi.com özel

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 3 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

13.535 ms