Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

15 Mart 2016
font boyutu küçülsün büyüsün'Meşru müdafaa' için tam zamanı mı?


Rusya çekiliyor, ABD destekliyor.
'Meşru müdafaa' için tam zamanı mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da düzenlenen hain terör saldırısından sonra bir açıklama yaparak 'Devletimiz, her türlü terör tehdidi karşısında, meşru müdafaa hakkını kullanmaktan asla vazgeçmeyecektir.' dedi. Güvenlik uzmanı Mete Yarar, Erdoğan'ın bu sözlerini "Meşru müdafaa diyorsa, o zaman sınır ötesi demektir. Bu BM'nin 51. maddesi. Yani sınır ötesinde operasyon yapma hakkını verir." şeklinde yorumlamıştı.

Bugün gelen iki haber, Yarar'ın yukarıdaki yorumunu güçlendirecek emareler taşıyor. Birinci haber Rusya'dan:

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rus televizyonlarında canlı yayınlanan bir toplantıda, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Dışişleri Bakanı Lavrov’dan Suriye’deki durum hakkında aldıktan sonra, “Söylediklerinizden Rusya Savunma Bakanlığı olarak Suriye’de önünüze koymuş olduğum görevleri büyük ölçüde yerine getirdiğinizi anlıyorum. Bunun için yarından itibaren Suriye’deki ana askeri birliklerimizi geri çekilmeye başlatmanızı emrediyorum. Askerlerimizin kahramanlığı sayesinde terörizmin belini kırdık. Şimdi daha önce de söylediğim gibi barış görüşmelerine şans tanımak için geri çekiliyoruz. Birkaç ay boyunca askeri operasyonları yürüttüğümüz Tartus deniz üssüyle Hmeymim hava üssü ise vurucu güçlerimizin geri çekilmesine rağmen karadan ve denizden koruma altında tutulmaya devam edilecek” dedi.

İkinci haber ise Amerika Birleşik Devletleri'nden:

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Ankara'da meydana gelen terör saldırısından dolayı bir kez daha Türkiye'ye taziye ve destek mesajı göndererek, "Türkiye'nin kendini savunma hakkını destekliyoruz" ifadelerini kullandı. (Hemen ardından ise Reuters’e konuşan iki ABD yetkilisi, Rus liderin açıklamasıyla ilgili daha önceden bilgilendirilmediklerini aktardı. Açıklama karşısında şaşkınlık yaşadıklarını belirten kaynaklar, Rusya’nın böyle bir hazırlık içinde olduğuna dair herhangi bir emarenin de farkında olmadıklarını kaydetti.)


Rusya'nın süpriz şekilde Suriye'den çekilmeye başlaması ile Ankara'nın meşru müdafa hakkı sözlerini sarf etmesi ilginç bir şekilde denk geldi. Bu durumda hükümet sınır ötesi bir harekat için harekete geçecek mi, bekleyip göreceğiz.

www.iyibilgi.com  özel


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
1 + 4 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

113.46 ms