Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

20 Ekim 2016
font boyutu küçülsün büyüsünTrump seçim sonuçlarını tanımayacak mı?


ABD'de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçiminin iki adayı Hillary Clinton ile Donald Trump, canlı yayında son kez tartışma yapmak üzere bir araya geldi. CNN'in yaptırdığı ankete göre münazaranın kazananı Clinton olurken, Trump'ın seçim sonuçlarını tanımayacağı yönündeki tavrı şaşırttı. Tartışma sırasında gerilim yükselirken, Trump'ın Clinton'a yönelik "Sen ne kadar iğrenç bir kadınsın" sözleri tepki çekti.
Trump seçim sonuçlarını tanımayacak mı?

ABD'de 8 Kasım'daki 58'inci başkanlık seçimleri öncesi Clinton ile Trump, Las Vegas'taki Nevada Üniversitesi'nde son kez canlı yayında kozlarını paylaştı.

Zaman zaman gergin anların yaşandığı ve adayların sıkça birbirlerine ağır hakaretlerde bulunduğu münazara 1,5 saat sürdü.

Adaylar canlı yayında; 27 Eylül ve 10 Ekim'in ardından bir kez daha seçmenlere seslendiler ve soruları yanıtladılar.

CLINTON YİNE KAZANDI AMA PUAN KAYBETTİ

CNN/ORC'nin anketine göre, izleyicilerin yüzde 52'si tartışmayı Clinton'ın kazandığını düşündüğünü söyledi. Ankete katılanların yüzde 39'u ise tartışmayı Trump'ın kazandığını ifade etti.

CNN International'ın daha önceki iki tartışmada ORC şirketine yaptırdığı anketlerde de Clinton kazanan taraf olarak gösterilmişti. İkinci tartışmadan sonra yapılan ankete katılanların 57'si münazarayı Clinton'ın, yüzde 34'ü ise Trump'ın kazandığı görüşündeydi.

CNN'in ilk münazara sonundaki anketinde, tartışmanın galibinin Clinton olduğunu belirtenlerin yüzdesi 62 idi.

'PUTİN'İN KUKLASISIN'

Münazarada, Clinton ve Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin üzerinden ciddi bir tartışma yaşadı. Clinton, Trump için “Putin’in kuklası” dedi. Trump ise Putin’in Clinton ve Obama’yı zekâsıyla her zaman alt ettiğini savundu.

Tartışmada, geçtiğimiz haftalarda medyaya sızan ve Trump'ın 2005 yılında içinde kadınlarla ilgili "müstehcen" ve "kaba" ifadelerinin yer aldığı video da gündeme geldi. Trump, bu videonun yayınlanmasının ardından Clinton kampanyasının birçok kadını kendisine iftira atması için kullandığını, hatta para verdiğini iddia etti. Trump'ın, konuşmasının bu bölümünde Clinton'dan bahsederken kullandığı "Sen ne kadar iğrenç bir kadınsın" ifadesi tepki çekti.

"ABD ya Mart 2003'te Irak'ı işgal etmeyecekti ya da işgal ettikten sonra oradan çıkmayacaktı" diyen Trump ise, "Musul ABD'nin elindeydi ve şimdi DEAŞ'a geçti. Bu, ABD orayı terk ettiği için oldu ve şimdi de İran orada daha etkin olacak" şeklinde konuştu.

Tartışmanın dikkat çeken bölümlerinden biri, Trump'ın seçim sonuçlarını tanımayacağı yönündeki tavrı oldu.

Trump'ın ABD seçimlerini kabul edip etmeme konusundaki tavrı 'bir ilk' olarak yorumlandı. Bu tavır, seçim sonuçlarıyla ilgili mahkeme süreci yaşanma ihtimalini akıllara getirdi.

Clinton ise Trump’ın bu açıklamasını “korkunç” olarak nitelendirdi. New York Times gazetesi, Trump’ın çok konuşulacak bu beyanını “Amerikan demokrasisine şüphe düşürecek açıklama” şeklinde yorumladı. Amerikan haber ajansı Associated Press ise konuya ilişkin haberinde, “Amerikan demokrasisinin temel direğini alaşağı etmekle tehdit eden Donald Trump, Hillary Clinton’a kaybetmesi halinde, gelecek ay yapılacak seçimleri kabul edip etmeyeceğini açıklamayı reddetti” ifadelerini kullandı.

Hürriyet


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
4 + 2 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

15.86 ms