Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

11 Ekim 2007
font boyutu küçülsün büyüsünPKK ne yapmak istiyor?


PKK neden sürekli saldırıyor? Eylemleri neden tırmandırdı? Asıl amacı ne? Sınır ötesi operasyon doğru bir karar mı?
PKK ne yapmak istiyor?

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu Başkanı Sedat Laçiner, PKK’nın seçimden sonra tırmanan terör eylemleriyle ilgili “PKK varlığını kaybetme endişesiyle durmadan saldırıyor” yorumunda bulundu.

Laçiner sorularımızı şöyle yanıtladı:

PKK eylemleri neden tırmandırdı?

PKK Güneydoğu’daki varlığını kaybetme endişesi yaşıyor. Çünkü DTP Meclis’te ılımlı mesajlar veriyor. Bölgede AKP’nin oyları arttı. Güneydoğu’yu DTP ve AKP temsil ediyor. PKK’nın varlık nedeni yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Varlığını korumak için PKK seçimden sonra bilinçli olarak terörü tırmandırdı.

Bu saldırılardan nasıl sonuç almayı bekliyor?

PKK Kürtleri temsil eden tek yapının kendisi olmasını istiyor. DTP onun himayesinde bir partiydi. Ancak himayeden çıkmaya başladığını gördü. Bundan dolayı PKK DTP’yi Meclis’ten yaka paça attırmaya çalışıyor. Hatta sadece yaka paça değil, savaşarak, çarpışarak Meclis’ten çıkmalarını istiyor. Öyle bir ortam yaratacaklar ki AKP, CHP, MHP, bağımsızlar yani Türk partiler bunlar DTP’yi Meclis’in dışına çıkaracak. Böylece Kürtleri temsil eden tek temsil makamı yine PKK olacak. Leyla Zana gibi dışardan destek verenler de PKK’nın bu planı uyguluyor. Diyarbakır Belediye Başkanı da zaman zaman bu planı uyguluyor. DTP’liler içinde de radikal açıklamaları olan bir kesim var. Kısacası DTP’nin de PKK’nın da içindeki şahin grubu ortak hareket ediyor.

Bu şahin kadroda kimler var?

PKK içerisinde eylemlerin artırılmasıyla başarıya ulaşılacağını düşenin bir kadro var. Bu kadronun Suriye’den geldiğini, gayrimüslim Kürtler ya da Ermeni kökenli Suriyeliler olduğunu düşünüyoruz. Zaten PKK’nın üst kadrolarında Suriye kökenli Kürt sayısı Türkiye kökenli Kürtler’den hep daha fazlaydı.

Öcalan ve Murat Karayılan’ın şahinleri mi destekliyor?

Öcalan karışmıyor. İki tarafı da izliyor. Hep böyle yapar. İki tarafından birbiriyle mücadelesini izler, kim kazanırsa onunla ilgili bir duruş geliştirir. Karayılan da güçlü olan kadroya göre tavır gösterecek.

PKK’nın eylemleri sürecek mi?

Kesinlikle sürdürecek. Hatta onların asıl amacı Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ya da Mersin gibi şehirlerde büyük bir bomba patlatmak. Türk halkının sinir noktasına ancak böyle büyük bir eylemle dokunabilirler. Böyle bir eylemden sonra Meclis’teki DTP’liler çatışarak, yaka paça dışarı çıkarılır. Yani PKK’nin planı gerçekleşmiş olur.

K. Irak operasyonu doğru bir karar mı?

Başarılı olacaksa yapılsın. Kimse terörü biterecek demesin, bu laftan rahatsız oluyorum. İnsanların beklentisini artırıyor. Sınır ötesi operasyonda alınacak riskler büyük olacak. Sınırdan 5 kilometre içeri girilerek operasyon yapamazsınız. Kamplar 30-40 kilometre içerde. Ayrıca terör örgütü beton inşaat yapmış değil ya, siz girdikçe geri çekilirler. Takip ederseniz eğer, bir de bakarsınız ki 40-50 kilometre içerdesiniz ve aylar geçmiş.

Vatan

 


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
2 + 3 = 


Oku Yorum


  • >>LÜTFENOKUYUN 

    KAHROLSUN PKK BİZ SAVUNMASIZ ÇÖKMÜŞ BİR İRANDAN KORKMUYORUZ SINIR ÖTESİ OPERASYONDA KARŞIMIZA ÇIKICAK AMERİKAN UÇAKLARINDAN ÇEKİNİYORUZ.D
    isimsiz / 22 Ekim 2007 21:16
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

85.961 ms