Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

18 Ekim 2007
font boyutu küçülsün büyüsünSoya sütü sağlık verebilir mi?


İnsanlığın binlerce yıldır içtiği inek sütüne alternatif olarak soya fasulyesinin haşlama suyu, “soya sütü” ismiyle satılıyor. Sağlık içeceği olarak lanse edilen bu haşlama suyu sağlık verebilir mi? iyibilgi zoom
Soya sütü sağlık verebilir mi?

Soya endüstrisine göre, soya haşlama suyu her derde deva. Süt içmeyen veya içmek istemeyen insanlara, “soya sütü için” diyorlar. Hatta, bugün Sabah gazetesinde verilen bir haberde, belimizde yağ birikmemesi için soya sütü içilmesi öneriliyor.

Soya sütü nedir?

Öncelikle, soya sütünün ne olduğuna bir bakalım. Biliyorsunuz, soya fasulyesi bir çeşit “fasulye”. Soya bitkisinin içinden akan doğal bir öz değil soya sütü.

Vikipedi’deki tarife göre bu fasulye önce suda bekletilip yumuşatılıyor. Üzerine su katılıp eziliyor. Elde edilen fasulye ezmeli su kaynatılıp süzülüyor. Oluyor size soya sütü…

Soya sütü nasıl bu kadar popüler hale geldi?

Soya sütünün piyasada neden bu kadar fazla olduğunu anlamak için, öncelikle soya yağını anlamak gerekiyor…

Çünkü, günümüzde gıda endüstrisinde hemen her ürün soya yağıyla hazırlanıyor (Nutella’nın gizli tarifi: Kakao yağı yerine soya yağıyla yapılması. Donatella Piatti seneler önce, marka ismi vermeden bunu öğrendiğinde ne kadar üzüldüğünü yazmıştı). Piyasada gördüğünüz bütün gofretler, çikolatalar, ekmeğe sürülen çikolatalı kremalar, kahvaltılık gevrekler, hazır çorbalar, cipsler, bisküviler soya yağı ile üretiliyor! Çünkü, soya yağı çok ucuz!

Soya fasulyesinin yağı bu kadar çok kullanılıyor, yağ çıktıktan sonra elde kalan soyayı ne yapacaklar? Soya sütü, soya peyniri (tofu), soya proteini gibi soya ürünleri yapıyorlar.

Soya yağı için soya üretimi arttıkça diğer soya ürünleri de çeşitli pazarlama taktikleri ile piyasaya sürülüyor. Gazetelerde gördüğünüz “soya sütü şuna buna iyi geliyor” türü müjdeler de soya sütü pazarlamasının parçaları…

Soyanın genleri

Bir de genetik müdahale konusu var tabii. Sağlık yiyeceği olarak pazarlanan soya, genetik mühendislerinin en fazla oynadığı üç gıdadan biri (diğerleri mısır ve pirinç). Yani, sağlığınız için soya sütü öneriyorlar ama hammadde olarak kullandıkları soyanın genleriyle oynanmış. Bu nasıl bir çelişki!

GDO (Genleri Değiştirilmiş Organizma) veya GMO (Genetically Modified Organism) ve soya (soy bean) kelimelerini beraber yazarak internette küçük bir araştırma yapın, bakalım neler çıkacak?

Uzakdoğuluların sağlık sırrı mı?

“Doğru Beslenmeyle İlgili Yanlış Bildiklerimiz” kitabının yazarı Serkan Yimsel’e göre, soyanın Uzakdoğuluların sağlık sırrı olduğu iddiası da yanlış. Yimsel, Uzakdoğuluların soyaya çok değer verdiğini, ama yemediklerini ifade ediyor:

“Gerçekten de Uzakdoğu’da, özellikle eski Çin uygarlıklarında soyaya çok değer veriliyordu. Hatta Çin’de Chou hanedanlığı döneminde soya fasulyesi; çavdar, buğday, darı ve pirinç ile birlikte 5 kutsal tahıldan biri olarak anılıyordu (3,4). Evet, Çinliler soyayı kutsadılar, ancak yemediler! Çinli çiftçiler soya fasulyelerini genellikle topraklarını nadasa bıraktıkları dönemlerde ekerek kaybolan bazı bileşikleri toprağa kazandırmak için kullandılar (3,4).
Araştırmaların gösterdiği kadarıyla rizobyum denilen bir bakteri türü soya fasulyeleriyle ortak yaşamayı seviyordu ve bu bakteri havadaki azotu toprağa biriktiriyordu. Bir önceki mahsul topraktaki azotu tükettiği için Çinli çiftçiler soya fasulyeleri ekerek tarlalarının yeniden azot tutabilmesini sağlıyorlardı (3,4).

Soya fasulyelerinin bir azot toplayıcı görevinden, bir besin haline geçişi, sadece son 2,000 yıl içerisinde bazı fermantasyon tekniklerinin gelişmesinden sonra gerçekleşmiştir (3,4). Yani soyanın beş bin yıldan fazla bir süredir tüketildiği iddiası doğru değildir. Avcılık toplayıcılıktan tarıma ilk geçiş yapan ülkeler olarak bilinen Uzakdoğu ülkelerinin yaklaşık on bin yıllık tarım geçmişlerinin büyük bir bölümünde soya fasulyesini besin olarak tüketmemelerinin nedeni, kişisel tecrübelerine dayanıyordu. Yenildiğinde çok fazla sindirim problemlerine, gaz oluşumuna ve rahatsız edici göbek şişkinliğine yol açan bu tecrübeleri daha sonra modern bilim, tripsin protein enziminin işlevini azaltan toksinlere bağlayacaktı (3,4).

Son iki bin sene içerisinde ise soya Uzakdoğu’da ancak fermente edildikten sonra tüketildi. Fermantasyon uygulanan soyalı gıdalar da (zaten etin bol olduğu dönemlerde bu gıdalar soya fasulyesi yerine et kullanılarak yapılıyordu) mizo, soya sosu, tofu ve tempeh gibi birkaç çeşit gıdadan ibaretti. Yani Çinliler, Koreliler, Vietnamlılar ve Japonlar bizlerin sandığı gibi hiçbir zaman soyadan yapılan peynirler, soyalı tatlılar, soya sütleri ya da taklit soya şarküteri etleri tüketmediler.

Tükettikleri fermente soya gıdaları da iddia edildiği gibi diyetlerinin çok büyük bir oranını oluşturmuyordu. Öyle ki 1977’de yapılan bir araştırmaya göre Çin’de halkın yediği soya, toplam diyetlerinin ancak yüzde 1,5’ine tekabül etmekteydi. Hâlbuki domuz etinin toplam diyetlerindeki oranı yüzde 65’ler seviyesindeydi (3,4). Yine Çin ve Japonya’da yapılan diğer araştırmalarda görüldüğü üzere erişkin bir bireyin bir günde tükettiği soya miktarı 1 çorba kaşığını geçmemektedir. Hâlbuki Amerikan hükümetinin kalp-damar hastalıklarından korunmak için halka tavsiye ettiği günlük en az yenilmesi gereken soya miktarı bunun neredeyse 3 mislidir (3,4).

Referanslar:
3.The Hole Soy Story, Kabayla T. Daniel, PhD, CCN
4.Soyanın Karanlık yüzü, slâyt gösterisi, Prof. Dr. Ahmet Aydın, www.beslenmebulteni.com


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
1 + 3 = 


Oku Yorum


 • Yok artik 

  Oncelikle bahsettiginiz iyi soya olayi son 10 yil da neredeyse cokertilmedigi araştırma kalmadı. Evet dünya üzerinde üretilen soyanın %80 i gdolu. İkincisi kendini sadece uzak doğuyu görmüş tek kişi gibi gösterenler için söyleyelim bu kültürde soya fermente edilerek tüketilir. Hangi uzak doğu mutfağında soya sütü var. İsterseniz Çinli yan komşumun söylediklerini de anlatabilirim. Başka biri soyanın be gdo nun neden düşmanısınız demiş. Lütfen bilimsel araştırmaları ve tıbbi kanıtları okuyunuz. Yoksa burada 400 sayfa yazmam lazım. Lütfen soya ve ürünlerini tüketmeyin tüketen hayvanları da yemeyin. Çok merak ediyorsanız lütfen fermente olmamış soya ve meme kanseri Hakkında yapılmış binlerce bilimsel araştırma tıbbi makale var. Bunları okuyup kararı kendiniz verin. Bu arada soyanın neden gdo şu olduğunun esas sebeplerini araştırın. Buradakilerden çok farklı.
  Melis T / 12 Kasım 2015 02:02
 • tamamen yanlış bilgiler 

  en baştan batmışsınız. soya sütü gdo'suz soyalardan elde ediliyor. gdo arıyorsanız yediğiniz etlere bakın. zira besi hayvanlarının tamamı gdo'lu soya filizleriyle ve mısırla besleniyor.
  anıl bilen / 03 Ağustos 2013 18:06
 • Sallamalarının neresinden başlayayım diye düşündüm, en komiğinden başlamaya karar verdim. Nutella' ya verdiğini iddia eden Donatella Piatti den. nutella markası 1963 yılın da tescil edildi... ne luzümsuz bi iş böyle saçmalıklara cevap vermek ...
  n / 24 Mart 2013 10:18
 • Hosgörü dini 

  Islam hosgörü dini de, bir tek hayvanlara karsi hosgörülü olamadiniz. Süt icin aci ceken anneler ve bebekler var, sirf hayvan olduklari icin cocugunun sütünü bize vermek zorunda kalan anneler. Biyolojik olarak hamile kalmadan bir inek süt üretemez. Hadi bakalim? Afrika'daki insanlarin acligini bunla mi dindirceksiniz? Soyayi ucuz diye begenmeyen zihniyetin, dünyadaki aclik problemi de umrunda degil. Hayvanlara yedirdigimiz arpa, soya bütün dünya acliginin dinmesine yetecek kadar. Ama hayvandan alinan kazanc, sadece bizim damak zevkimizi tatmin etmeye yeter.
  Sema Sunal / 31 Mayıs 2011 12:42
 • Nedenbu kadar karşısınız? 

  Bizde unutulan bir gelenek Arpa-Yulaf-Buğday suyu diğebileceğimiz Bozamız var, faydaları herkesçe malum. Demek ki bir maddenin haşlanması ve tüketilmesi o kadar da anlaşılmaz bir konu değilmiş değil mi? Çayı da haşlıyoruz, bitki çaylarını da... Ben Türkiye' ye geldiğinden beri soya sütünü tüketiyorum ve bundan dolayı da çok mutluyum. Çünkü süt alarjim var. Avrupada bu ürün çok ucuz özellikle Türkiye'ye ihracat yapan Belçikada... Ama Türk halkı bırakın soya sütünü inek sütünü bile Avruplıdan, Amerikalıdan az tüketiyor. Şimdi kim bilinçsiz olur bu durumda?
  Soya sütü veya bir soya ürünü alırken tek dikkat edeceğini nokta GDO sertifikalı mı değil mi? Ama elin Mısırından gelen pirinçleri ucuz diye sertifika mertifika bakmadan üstelik açık olarak alırsınız değil mi? Evet alırsınız. Uzak doğu denince de nedense Çin-Japonya-Kore başka ülke yok mu Allah aşkına?Çin hakkında bir kaç yazı okuyup ondan sonra da yazıp tamam budur demek doğru değil.
  Eren Selçuk / 02 Aralık 2010 10:56
 • bilimsel olun 

  ben rasgele bilgilere inanmam.tahmin ve atmasyon bilgilerle iyi bilgi olmaz.araştırma yapın beyler.Ben bir kaç yıl önece deyinki meraktan Devletin Kontrol Labaratuvarında analiz yaptırdım spya sütünü.Analiz sonuçları nasıl mı ideal.Siz burada şu bilgi kaynaklarınızı bir yoklayında öyle yazı yazın.
  nebilgi / 01 Eylül 2009 22:34
 •  

  'Öyle ki 1977’de yapılan bir araştırmaya göre Çin’de halkın yediği soya...' Yazinin yazildigi tarih 2007 olduguna gore 30 yillik bir zaman farki soz konusu. Acaba 2009 itibariyla tuketim ne duzeyde. Soya sutunun kaliteli protein kaynagi oldugu bir cok kaynakta belirtiliyor ve ulkemizde de tuketimi giderek artiyor.
  Erdal / 26 Nisan 2009 11:25
 • soya sütü 

  Sayın Zehra hanıma katılıyorum. Uzakdoğuda sabah kahvaltısından akşam uyuyana kadar soya fasulyesi ürünleri tüketiliyor. Soyanın çok faydalı bir besin olmasının yanında, inek sütü kadar yüksek protein değerlerine sahip olmaması ve proteinin insan vücudu tarafından çok efektif bir şekilde özümsenmemesi nedeniyle, dana etinin ve inek sütünün yerini tutmuyor. Çinlilerin diyetlerinin büyük bir kısmını tutması ve inek sütü ürünlerinin de diyetlerinde çok yer bulmamış olması nedeniyle, uzakdoğulu insanlar batıdaki insanlara göre daha küçük yapılılar. Batıda doğup büyümüş yeni nesil uzakdoğulu insanların da gelişmiş daha iri vücut yapılarına sahip olduğunu görebilirsiniz.
  malkoç yıldan / 26 Mart 2009 08:25
 • YALAN YANLIŞ BİLGİLERLE İYİBİLGİ OLMAZ 

  YAZINIZI DEHŞETLE OKUDUM SOYA FASULYESİ SİZE GAZ YAPTI SANIRIM BUNCA AĞRINIZ BUNA DAYALI SANIRIM HAYATINIZDA 1 KERE BİLE UZAKDOĞUYA GİTMEDİĞİNİZ BESBELLİ GİRSEYDİNİZ GERÇEKTENEN SOYAYI DEĞİL YİYİP İÇMEK YAŞAM KAYNAĞI YAPMIŞLAR COLAYI BENİMSEYEN BİRİ OLARAK SİZE SAĞLIK DERSİ VEREMEYECEĞİM ARAŞTIRIP DOĞRU BİLGİ İLE ULAŞIRSANIZ DAHA İYİ BİR BİLGİ VERİRSİNİZ KİŞİLERİ YANILTMAZSINIZ GÖRDÜĞÜM KADARI İLE SOYA SÜTÜ PİYASASI KAPIŞ KAPIŞ GİTMİYOR ANLAMSIZ YAZINIZI DÜZLTMENİNİZİ TAVSİYE EDRİM
  ZEHRA DİLER / 05 Mart 2009 22:33
 • islam 

  Bu sorunun cevabı kesinlikle evet hatta islam sadece kürt sorununu diil kurallarına uyulduğu zaman dünyada var olan hertürlü sorunu çözmeye yeter ve artar bile çünkü islam hoşgörü dinidir bu tartışmasız ve kesindir..
  göksel / 14 Nisan 2008 01:35
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

321.818 ms