Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

28 Kasım 2008
font boyutu küçülsün büyüsünKurban Bayramından önceki mübarek 'on gece'ler


Peygamberimiz şöyle buyuruyor: “Günlerden hiçbiri yoktur ki, onlarda yapılan bir iş Zilhicce’nin ilk on gününde yapılan işten daha faziletli ve yüce, Allah’a daha sevgili olmasın…”
Kurban Bayramından önceki mübarek 'on gece'ler…

Günümüz insanının en büyük problemi, ruhi tatminsizlik. Devamlı surette bedeninin ihtiyaçlarını gideren ve ruhi yapısını ihmal eden insanoğlu, içindeki bu boşluğu doldurabilmek için akla gelmedik sapıklıklara başvurabiliyor ve en sonunda bu tatminsizlik onu intihara kadar sürükleyebiliyor.

Halbuki insanın içindeki bu boşluğu dolduracak olan tek iksir imandır. İmanla insan doygunluğa erişir ve rıza makamına yani Allah’ın razı olacağı bir kulluk performansına yükseldiği müddetçe de en derin mutluluk ve tarifi imkansız hazları iç dünyasında yaşar.

Her an O’na yönelmek, O’nun rahmetinin enginliğini iliklerimize kadar duymak, O’nunla doymak, O’ndan gayrı hiçbir şeye gönül vermemek Allah’ın bir kula bahşedeceği en büyük lütuftur.

Bahsini ettiğimiz bu kulluk performansını yakalama ve yaşama adına Rabbimiz bize sene içinde rahmet denizinin coştuğu bir fırsatlar zinciri lütfediyor. Geçtiğimiz aylarda bu fırsatların Recep, Şaban, Ramazan, Regaib, Miraç, Berat, Kadir zincirlerini yaşadık.

Şayet geçtiğimiz bu günleri iyi değerlendiremedik diyorsanız üzülmeyin. Cenab-ı Hak önümüze yeni bir fırsat daha lütfediyor: Arabi aylardan Zilhicce ayının ilk 10 günü.

Kuran-ı Kerim’de Fecr Suresi’nde, “O on geceye yemin olsun ki…”(Fecr,89/2) ifadeleri ile bahsedilen bu on gecenin kıymeti maalesef pek bilinmiyor. Bazı kaynaklarda bu on gecenin

Ramazanın son on günü veya Muharrem’in onuncu gününe (aşure gününe) kadar olan on gün olduğu kayıtlı olsa da genel görüş ve kabul, bu mübarek on günün Kurban Bayram’ından önce ’Zilhicce ayının ilk on günü olduğudur. Miladi takvime göre bu on gün 29 Kasım ile 08 Aralık tarihleri arasında yaşanacak.

Peygamber Efendimiz ne buyuruyor?

Kameri ayların onikincisi olan Zilhicce ayı, İslam’ın beş esasından biri olan hac ibadetinin yerine getirildiği umumi af ve bağışlanma ayıdır. İşte bu mübarek ayın yukarıda ifade ettiğimiz 1’inden 10’una kadar olan zaman dilimi “leyâli-i aşere” yani 10 mübarek gecedir.

10. gün Kurban Bayramı’nın ilk günü oluyor. Bu günlerin ne kadar bereketli olduğunu Sevgili Peygamberimiz şu ifadelerle anlatıyor: “Günlerden hiçbiri yoktur ki onlarda yapılan bir iş Zilhicce’nin ilk on gününde yapılan işten daha faziletli ve yüce, Allah’a daha sevgili olmasın…” (Tirmizi, Savm,52)

Bunun dışındaki aşağıdaki hadisler de bu günlerin kıymetini anlamamız adına dikkat çekici:

“Zilhicce’nin ilk günlerinde tutulan oruç, bir yıl oruç tutmaya, bir gecesini ihya etmek de Kadir gecesini ihya etmeye bedeldir.” (Tirmizi, Savm,52; İbn Mace, Sıyam,39)

“Zilhicce’nin ilk on gecesinde yapılan amel için, 700 misli sevap verilir.”

“Bu on günün hayrından mahrum olan kimseye yazıklar olsun! Bilhassa dokuzuncu (Arefe) günü oruçla geçirilmelidir! Onda o kadar çok hayır vardır ki, saymakla bitmez.”

“Zilhicce’nin ilk 9 günü oruç tutana, her günü için bir yıllık oruç sevabı verilir.” (Tirmizi, Savm,52)

“Allah indinde Zilhicce’nin ilk on gününde yapılan amellerden daha kıymetlisi yoktur. Bugünlerde tesbihi, tahmidi, tehlili ve tekbiri çok söyleyin!” (Abd. Humeyd, Müsned, 1/257)

Tesbih: Sübhanallah, Tahmid: Elhamdülillah, Tehlil: Lâ ilâhe illallah, Tekbir: Allahu ekber demektir.

Ayet ve hadislerle övgülere mazhar olan bu ikram günlerini, günahların boğucu ikliminden fecre uyanmak, gönül dünyamızı çepeçevre saran karanlık bulutları  fecir ışıkları ile aydınlatmak için bir fırsat bilip değerlendirmeliyiz.

Bu on geceyi nasıl değerlendirebiliriz?

 Evvela günahlarla kirlenmiş bedenimizi temizleyip özümüze dönme adına tövbe ve istiğfarlarda bulunabiliriz. Günahlarımızın affı adına tevbeleri kabul eden rahmeti sonsuz Rabbimize yana yakıla tövbe edebiliriz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Estağfirullâhellezi lâ ilâhe illâ hüvel hayyel kayyüme ve etübü ilehy." (Kendisinden başka ilah olmayan, ezeli hayatı ile dipdiri olup yarattıklarını devamlı gözeten Allah'tan mağfiret diler, O'na iltica ederim.) diyerek istiğfar eden kimsenin günahları, yılanın havından sıyrılıp çıktığı gibi o kimseden ayrılır."

Malum olduğu üzere bu günler hac günleri. Her ne kadar biz hacca gidemediysek de niyetlerimizle kalben onlarla beraber olabilir, onların o mübarek topraklarda yaşadıkları his yoğunluğunu biz de çevremizde yaşayabiliriz. Bunun için bizler de günün değişik anlarında “Lebbeyk, Allahümme lebbeyk, Lebbeke lâ şerike leke lebbeyk. İnne’l-hamde ve’n-ni’mete leke ve’lmülke lâ şerike leke” diyerek hacılarla bir duygu birliği içinde olabiliriz. Bu muhteşem ruhani birliği tesis etme adına bol bol salavat-ı Şerifeler de getirebiliriz.

Bu günlerde bir nafile namazları kılma seferberliği başlatabiliriz. Malum olduğu üzere farz ve vacip olan namazların dışında daha fazla sevap kazanmak ve Allah Rasulü’ne (s.a.v.) olan sevgi ve bağlılığı pekiştirmek için kılınan ilave namazlara “nafile namazlar” deniliyor. Farz ibadetlerle birlikte yapacağımız nafilelerle Rabbimize yakınlaşır ve O’nun rızasını kazanabiliriz.

Namazlarımızı kılarken daha dikkatli, huşu içinde kılamaya çalışmalıyız. Unutmayalım ki ahirette ilk önce hesap vereceğimiz husus namazımız.Kaza namazlarımız varsa onları da kılabiliriz. Ayrıca bol bol Kur’an okuyabiliriz...

Ve dua… Dua en büyük sığınağımız olmalı. Maddi-manevi her yönden oldukça bunaldığımız ve duaya muhtaç olduğumuz şu günlerde, Allah, kapısına gelip kulluğunu ilan eden ve kendisine yalvaranları boş çevirmeyecek ve maddi manevi sıkıntılarımızın gitmesi adına önümüze hayırlı kapılar açacaktır…  

  

 

 

 

 


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
4 + 1 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

41.67 ms